ПРАВИЛНИК за устройство и дейността на 47 СУ „ Христо Г.Данов” за учебната 2018/2019 година
Този правилник е утвърден и приет на заседание на Педагогически съвет № 9 / 01.09.2018 г. на 47 СУ “Христо Г.Данов”
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Този правилник урежда устройството, функциите и управлението на училището.
Правилникът определя структурата и функциите на ръководство и управление на училището, организацията на учебно-възпитателната работа, правата и задълженията на обекта и субекта на учебно-възпитателния процес.
С настоящия правилник се създават необходимите условия и предпоставки за реализиране на основните цели и задачи на учебно-възпитателния процес, конкретно за условията на училището, произтичащи от ЗНП, ППЗНП, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Общи положения
Училището осигурява: овладяване на общите основи и закономерности на човешкото познание; усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култура; развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби; духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот; завършване на определените в ЗНП степени на образо-вание.
Училището създава условия за образование и възпитание на учениците и за развитие на техните интереси, способности и възможности в областта на спорта и изкуствата.
Учениците ползват правото си на образование, независимо от възрастта си; продължаването на образованието се извършва, въз основа на документ за завършен предходен клас или степен на образование, нямат право да повтарят успешно завършен клас и повторно да придобиват образование от една и съща степен.
Училищното обучение се регулира от ДОИ, не се допуска налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини.
В училището не се допускат ограничения на правата или привилегиите на учениците, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол и произход.
В училището религиите се изучават в исторически, философски и културен план чрез учебното съдържание на различните учебни предмети, в часовете определени за СИП и в часовете по ЗП за експериментално обучение по религия.
Учениците ползват правото си на безплатно образование в училището, като не заплащат такси за училищно обучение, ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.
Училището е общинско, с местно значение и утвърден авторитет, финансира се от общинския бюджет и ползва имоти, които са публична общинска собственост.
В училището могат да се обучават и ученици от други общини.
Училището ни е юридическо лице и има : наименование – 47 Средно училище “Христо Г. Данов” и официален адрес – София – 1408, ж.к. “Иван Вазов“ ул. Димитър Манов № 18, който съответства на адреса на дирекцията; собствен кръгъл печат и печат с държавния герб, номер и шифър по Булстат – 000668055.
Училището ни носи отговорност за: изпълнението на ДОИ, засягащи дейността на училището; създаването на условия за опазване на живота и здравето на учениците по време на обучението и възпитанието им; за опазване на материално-техническата база и сградния фонд; законосъобразното изразходване на бюджетните средства; извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободата на личността или нарушават учебно-възпитателния процес /УВП/.
В училището са изградени общообразователни, профилирани, паралелки с ранно чуждоезиково обучение и паралелки с природоматематически профил .
Според съдържанието на подготовката, училището ни дава общо образование:
-общото образование осигурява усвояването на общообра-зователния минимум и на знания и умения на по-високо равнище чрез ЗП, ЗИП и СИП, съгласно утвърдените от МОН учебни планове и програми и чрез профилираната подготовка, съгласно ДОИ за степента на образование, общо-образователния минимум и учебния план и за учебното съдържание;
Според степента учениците в училището получават основно и средно образование:
-основното образование се осъществява в два етапа – начален и прогимназиален;
-началният етап е от І до ІV клас включително;
-прогимназиалният етап е от V до VІІІ клас включително;
-средното образование е с четиригодишен срок на обучение след завършено основно образование .
Приемът на учениците се осъществява, както следва:
-с молба до директора, удостоверение за преместване и ученическа книжка /без І клас/;
-в І клас постъпват деца на 7 години, навършени в съответната календарна година или на 6 години по преценка на родителите, ако физическото и умственото им развитие позволява това;
-при записване на бъдещи първокласници с предимство са тези, живеещи в района на училището;
-приемането на ученици по утвърден държавен план-прием се извършва по реда на ППЗНП.
Обучението и възпитанието на учениците в училището се провежда на книжовен български език. Ученици, за които българският език не е майчин, могат да изучават майчиния си език в училището, съгласно ДОИ.
Олимпиадите училищен кръг се организират и провеждат по график, утвърден от Министъра на МОН.
Училището се ръководи от Директор и Педагогически съвет.
Форма на обучение
Формата на обучение в училището е дневна, самостоятелна и при необходимост индивидуална.
В дневната форма на обучение учениците се организират в паралелки и в групи.
Дневната форма на обучение е присъствена, която се провежда между 8.00 часа и 15,00 часа в учебните дни.
Самостоятелната и индивидуалната форма на обучение в училището се организира по решение на ПС.
Самостоятелната форма на обучение в училището е неприсъствена, при която учениците се подготвят самостоя-телно и се явяват на изпити по учебни предмети, съгласно училищния учебен план и се организира за: ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, лица навършили 16-годишна възраст.
Индивидуалната форма на обучение се организира за : ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни, в домашни условия, въз основа на медицински документ, издаден от ЛКК; за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.
Ученици, които се обучават в дневна, индивидуална или самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата си на обучение при условията и реда на чл. 85 от ППЗНП.
Организационни форми
Училищното обучение е организирано в последователни класове.
В училището са обособени 14 паралелки, обозначени с началните букви на българската азбука, а класовете са номерирани във възходящ ред с римски цифри.
Разпределението на учениците в паралелки се извършва от училищното ръководство.
При желание от страна на учениците, подадени писмени молби от техните родители, съгласувано с общинската адми-нистрация и РУО на МОН, в училището могат да се изградят и сборни групи за СИП в областта на спорта, изкуствата, отдиха и технологиите.
Желанието за обучение във формите на СИП и ЗИП се декларира от ученика две седмици преди края на учебните занятия с писмено заявление до директора на училището, подписано от родителя /настойника/. Подадените заявле-ния се съхраняват от директора на училището до края на учебната година и подлежат на контрол.
Броят на учениците в паралелките, делението на паралел-ките на групи се определят от Наредба на МОН №7/29.12.2000 г.
Правилника за дейността на училището, като включите Правила за информационна сигурност при организацията, провеждането и оценяването на изпити на ученици в самостоятелна, задочна и индивидуална форма на обучение:
- Камерите се разполагат така, че да се осигуряват видеозапис на действията на всички участници по време на изпита;
- Директорът на всяко училище, в което се провеждат изпити на ученици в самостоятелна, задочна и индивидуална форма на обучение, организира осъществяването на видеозапис на всички изпитни зали – от момента на влизане на квестора до напускането на залата от последния ученик;
- Директорът на всяко училище, в което се провеждат изпити на ученици в самостоятелна, задочна и индивидуална форма на обучение, със заповед определя длъжностни лица, които наблюдават паралелно с видозаписването изпитните зали и коридорите чрез видеокамерите;
- При съмнение за нередности в изпитните зали и в коридорите чрез наблюдението по т. 3 директорът може да влезе в изпитната зала и при доказателство за нарушения по чл. 43, ал. 1 Наредба № 11/01.09.2016 г. на МОН за оценяване резултатите от обучението на учениците да отстрани ученик;
- Директорите на училищата, в които се провеждат изпити на ученици в самостоятелна, задочна и индивидуална форма на обучение, поставят на видно място информационни табели, от които е видно, че се осъществява видео наблюдение;
- Учителите и служителите, които участват в организирането и провеждането на изпити на ученици в самостоятелна, задочна и индивидуална форма на обучение, осигуряват възможност на контролиращите лица, определени със заповед на министъра на образованието и науката или на началника на РУО – София-град да осъществяват проверка и в изпитните зали по време на провеждане на изпитите.
Напомням, че в изпълнение на чл. 40, ал.7 от Наредба № 11/01.09.2016 г. на МОН за оценяване резултатите от обучението на учениците, графиците за провеждането на изпитите за определяне на годишна оценка се публикуват на сайта на училището. Необходимо е при настъпили промени в графиците да информирате с доклад началника на РУО – София-град.
Учебно време
За разпределението на учебното време по предмети, класове, етапи и степени на образование за достигане на общообразователния минимум и за продължителността на етапите за формите на обучение стриктно се спазва Наредба № 6 от 28.05.2001 г. на МОН.
Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици и учебни часове, както следва:
Учебната година започва на 16 септември и е с продължителност 12 месеца.
3.Учебната седмица е петдневна.
Първи учебен срок: 15.09.2017 г.-03.02.2018 г
Начало и край на ваканциите с изключение на лятната през учебната 2016/2017 година:
1.11.2018 г. – 04.11.2018 г. вкл. – есенна
22.12.2018 г. – 02.01.2019 г. вкл. – коледна
05.02.2019 г. – междусрочна
30.03.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за I – XI клас
05.04.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за XII клас
Неучебни дни:
21.05.2019 г. – ДЗИ по БЕЛ
23.05.2019 г. – втори ДЗИ
Дни за провеждане на НВО в VII клас и на ДИ за СПК:
06.06.2019 г. – Държавен изпит по теория за СПК
17.06.2019 г. – НВО по БЕЛ
19.06.2019 г. – НВО по математика
21.06.2019 г. – НВО по чужд език (по желание на ученика)
Начало на втория учебен срок на учебната 2018/2019 година:
06.02.2019 г. – I – XII клас
Край на втория учебен срок на учебната 2018/2019 година:
15.05.2019 г. – XII клас (13 учебни седмици)
31.05.2019 г. – I – IV клас (14 учебни седмици)
14.06.2019 г.– V – VI клас (16 учебни седмици)
28.06.2019 г. – V – VI клас (18 учебни седмици за паралелки в спортни училища)
28.06.2019 г. – VII – XI клас (18 учебни седмици)
Броят на задължителните учебни часове се определя, съобразно утвърдените планове и програми.
Продължителността на учебни час е:
За І и ІІ клас – 35 минути;
За ІІІ и ІV клас – 40 минути;
За V – VІІІ клас – 45 минути;
За ІХ—ХІІ клас – 45 минути.
Почивките между учебните часове са, както следва:
Малко междучасие – 10 минути;
Голямо междучасие – 20 минути;
Почивките между учебните часове се ползват, при спазване на графика за учебното време в училище.
Организацията на учебния ден е:
Полудневна за всички класове /с изключение на І-ви клас, които са винаги първа смяна/, като се осъществява на едносменен – сутрин от 8.00 ч. и включва от 4 до 7 задължителни учебни часа;
Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психофизическите особености и възможностите на учениците, разработва се в съответствие с изискванията на МЗ от комисия, назначена със заповед на директора, съгласува се с регионалната ХЕИ, утвърждава се от директора не по-късно от три дни преди започване на всеки учебен срок. Седмичното разписание се изготвя въз основа и при спазване на училищните учебни планове, седмичното и годишното разпределение на учебните часове по предмети и други съществуващи документи и изисквания.
Часът на класа се включва в седмичното разписание на учебните занятия.
В графика на учебното време се включва резерв от две седмици време за провеждане на училищни празници, спортни мероприятия и други. Прекъсване в графика на учебния процес при екстрени ситуации се разрешава от Началника на РУО, съгласувано с общинската администрация.
Съдържание на училищното обучение
Учебното съдържание в училищното обучение се групира в общообразователна подготовка в съответствие с раздел ІV на ППЗНП.
Училищният учебен план разпределя учебните предмети и часовете от ЗИП и СИП и съдържа наименованията на учебните предмети, включени в ЗП, разпределението на учебните предмети по класове, годишния и седмичния брой часове за изучаването на учебните предмети от ЗП, ЗИП и СИП и график на учебната година.
Целите на обучението, учебното съдържание и очакваните резултати от обучението се определят с учебна програма, утвърдена от Министъра на образованието и науката. Учебните програми по ЗИП се утвърждават от Началника на РУО, а тези за СИП от директора на училището.
Учебното съдържание, чрез което се осигурява общо или професионално образование се определя, съгласно ДОИ.
Форми на проверка и оценка на знанията
Знанията и уменията на учениците се оценяват от учителя чрез текущи /системно през І и ІІ учебен срок/ и периодични проверки, както и чрез изпити, като формите за проверка оценка са устни, тестове, класни работи /по график, утвърден от директора/ и други писмени и практически форми.
Знанията и уменията на учениците могат да се проверяват и от упълномощени длъжностни лица от РУО .
Проверката и оценката на знанията и уменията на учени-ците чрез изпити се осъществява от училищни изпит-ни комисии, назначени със заповед на директора на училището.
Знанията и уменията на учениците, които се обучават в индивидуална форма на обучение и по здравословни причини не могат да посещават училище повече от 30 учебни дни, се оценяват чрез текущи оценки.
Знанията и уменията на учениците, които се обучават в индивидуална форма на обучение по чл. 83, ал. 2, т. 2 от ППЗНП, се оценяват чрез изпити.
Знанията и уменията на учениците в училището се оценяват по шестобалната система, съгласно ДОИ за системата на оценяване, както следва: с отличен /6/, много добър /5/, добър /4/, среден /3/ и слаб /2/.
Текущите, срочните и годишните оценки на учениците се вписват в ученическата книжка на ученика и в дневника на класа. Годишните оценки на учениците от І до VІІІ клас се вписват и в главната книга, а срочните и годишните оценки на учениците от ІІ до ХІІІ клас се вписват в личния картон на ученика. За учениците от ІІ-ІV клас в ученическата книжка и в дневника на класа се вписват само текущите и годишните оценки.
Оценките от изпитите се вписват в съответните изпитни протоколи и в личния картон на ученика.
Срочните и годишни оценки по общообразователни учебни предмети се оформят, въз основа на различни форми за проверка и оценка, прилагани ритмично по време на учебния срок задължително по всички учебни предмети и се отразяват задължително в съответната документация. Годишните оценки се оформят, в съответствие с изисква-нията на ППЗНП, учебния план и Указание на МОН.
Форми на проверка и оценка на знанията
Завършването на клас и на степен на образование, както и придобиването на професионална квалификация в различ-ните форми на обучение, организирани в училището, се удостоверява с едни и същи по вид документи, съгласно ДОИ за документите за системата на народната просвета, които дават равни права на завършилите.
Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от ЗП и ЗИП има годишна оценка не по-малко от среден /3/
Ученици, които имат годишна оценка слаб /2/ по учебни предмети от ЗП и ЗИП, полагат поправителни изпити по тях през юнската или септемврийска поправителни сесии по ред, определен със заповед на директора:
-ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителните сесии, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на директора, не по-късно от 10 октомври;
-ученици, които са получили оценка слаб /2/ по ЗП и ЗИП на редовните и допълнителните поправителни сесии или не са се явили на тях, повтарят класа;
-ученици, които се обучават в индивидуална или самостоятелна форма на обучение, при повтарянето на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка слаб /2/ или не са се явили на поправителните изпити;
-учениците от последния гимназиален клас, които имат оценка слаб /2/ по учебни предмети от ЗП и ЗИП, не повтарят класа, а имат право да се явяват на 5 поредни поправителни сесии.
Учениците от І клас, които не усвояват учебното съдържа-ние, не повтарят класа. По предложение на класния ръководител или педагогическия съветник с тях се провежда допълнително инидивидуално обучение по време на учебните занятия и през ваканциите по ред и условия, утвърдени със заповед на директора.
Учениците имат право да се явяват на поправителна сесия по всички предмети от ЗП и ЗИП, по които са получили слаба оценка.
Учениците имат право еднократно да се явяват на не повече от три изпита за промяна на оценката след приключване на учебните занятия на последния клас от съответния етап на образование. Изпитите се провеждат по ред и начин, регламентирани със заповед на директора; получената оценка е окончателна и се вписва в съответните документи, а когато тя е слаб /2/, ученикът се явява на поправителни изпити.
За учениците, застрашени от отпадане, училището с помощта на РУО, съвместно с общините, УН и други обществени органи и организации създават допълнително образователни условия и възможности, а именно:
-разработва и прилага индивидуални планове и програми за психопедагогическо въздействие;
-допълнителна работа с учениците по време на учебните занятия или през ваканциите;
-извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и интереси;
консултации;
-насочване към професионално обучение, съобразно възрастта и интересите на ученика
Изпити
Условията и редът за организиране и провеждане на изпити с учениците се регламентира от Наредба № 3 от 15.04.2003 год. за системата на оценяване.
Документи за завършен клас и степен на образование
При завършването на клас и степен на образование, се издава документ, утвърден от МОМН по образец.
Завършването на ІІ и ІІІ клас се удостоверява с ученическа книжка.
Завършилите І клас ученици получават удостоверение, в което се вписва обща годишна оценка с думи.
Учениците, завършили ІV клас, получават удостоверение за завършен начален етап на основно образование, в което се вписват годишните оценки по учебните предмети за ІV клас от ЗП и ЗИП, както и по СИП, определени с училищния учебен план.
На учениците, завършили VІІІ клас, се издава свидетелство за завършено основно образование, съгласно ДОИ за степен на образование, общообразователния минимум и учебния план и за документи в системата на народната просвета, в което се вписват годишните оценки по учебни предмети, определени с учебния план, по които се обучават учениците.
На учениците от подготвителния клас се издава свиде-телство за завършено основно образование след ІХ клас.
Завършването на клас от прогимназиалния етап и на гимназиален клас – ІХ, Х, ХІ и ХІІ се удостоверява с ученическа книжка.
На учениците се издава удостоверение за завършен клас за приемане в училища, в които се постъпва след проверка на способностите или чрез конкурсен изпит за постъпване след VІ, VІІ или VІІІ клас. На учениците, навършили 16 години, които напускат училището, се издава удостоверение за завършен клас. В удостоверението за завършен клас се вписват годишните оценки по учебните предмети, определени с училищния учебен план.
Завършилите средно образование получават диплома за завършено средно образование, в която се вписват оценките и хорариума по изучаваните предмети от ЗП, ЗИП и СИП, определени с училищния учебен план за съответния профил. В дипломата се вписват и оценките от зрелостните изпити.
Дубликат на документите за завършен клас, етап или степен на образование се издава от училищния директор, при спазване изискванията на ППЗНП и се ползват утвърдените от МОН образци на съответните документи.
Преместване на ученици
Учениците от І до ІV клас в училището могат да се преместват в друго училище през време на цялата учебна година. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището, в което се е обучавал ученикът.
След издаване на удостоверението за преместване, училищният директор уведомява писмено общинската администрация, където ученикът е включен в списъка на децата, подлежащи за задължително училищно обучение до 16-годишна възраст.
Преместването на ученици се извършва с молба на родителите до училищното ръководство и представяне на документ за самоличност на родителя /настойника/.
При приемане на нови ученици в 14-дневен срок от записването на ученика, писмено уведомява общината по местоживеенето му.
Учениците от V до VІІІ клас в училището могат да се преместват в друго училище през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключ-ването на втория учебен срок. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището и при спазване на изискванията на чл. 40, ал. 2 и ал. 3 от ППЗНП.
Ученици могат да се преместват в паралелки на същото или в друго училище при наличие на свободни места. За свободни места се считат местата до утвърдения държа-вен план-прием, които включват незаетите места и освобо-дените места през учебната година.
Свободните места се обявяват в тридневен срок от освобождаването им от директора в училището и в РУО на МОН.
Преместването на ученици се извършва по реда на чл. 51, ал. 4 от ППЗНП.
При различие между училищните учебни планове, учениците полагат приравнителни изпити при условия и по ред, определени от приемащото училище.
Учениците могат да се преместват в друго училище през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди края на втория учебен срок по същия профил или професия над утвърдения държавен план-прием по социални или здравословни причини или при смяна на местоживеенето поради смяна на местоработата на родителите и настойниците. Учениците в тези случаи се преместват със заповед на директора на приемащото училище, въз основа на представени документи, удостоверяващи изброените обстоятелства.
При преместване на ученик директорът издава удостоверение за преместване и в 14-дневен срок и изпра-ща копие от личния картон на ученика до директора на приемащото училище.
При преместване на ученик, подлежащ на задължително обучение, преместването се извършва при спазване и на изискванията по чл. 40, ал.2 и ал.3 от ППЗНП.
Учениците не могат да се преместват в случаите, упоменати в чл. 54 от ППЗНП.
Ученици
Учениците в училището се възпитават и обучават при условия, които гарантират:
-равни възможности за духовно и физическо развитие;
-зачитане на достойнството, правата и свободите им;
-приобщаване към местните и национални традиции, към моралните и културни ценности.
Учениците участват активно като партньори в училищното обучение и възпитание, играят важна роля за постигане целите и задачите на учебно-възпитателния процес.
Ученикът има право:
-да избира училището, профила на обучение, предметите и дейностите, предвидени в училищния учебен план като избираеми;
-да участва по свой избор в организираните от училището извънкласни и извънучилищни дейности;
-да получава от учителите и училищното ръководство информация, свързана с неговото обучение и самостоя-телна подготовка;
-да получава индивидуална помощ от учителите;
-да бъде защитаван от училището при накърняване на личното му достойноство и когато са нарушени или застрашени човешките му права;
-да дава мнения и предложения пред учителите, класния ръководител и училищното ръководство по отношение организацията и провеждането на учебно-възпитателната работа.
-да ползва безплатно материално-техническата база на училището за развитие на интересите и способностите си по ред, определен от директора;
-да избира и бъде избиран в ученическия съвет на класа и ученическия съвет на училището;
-да бъде поощряван с морални, а при възможност и с материални награди за високи постижения в УВР;
-да участва в работата на Педагогическия съвет при обсъждане резултатите от обучението и възпитанието на учениците в училището;
-да получава стипендия.
Ученикът няма право да:
-отсъства от учебни занятия без уважителни причини;
-участва в хазартни игри, да пуши, да употребява наркотични средства и алкохол;
-участва в политически партии и организации до навършване на 18-годишна възраст;
-накърнява с поведението си авторитета и достойнството на учителя;
-създава пречки на учителя при изпълнение на служебните му задължения.
-да използва мобилен телефон в учебните часове.
Ученикът е длъжен да:
-посещава редовно учебните занятия;
-спазва и изпълнява задълженията си, произтичащи от ЗНП, ППЗНП и този Правилник и да познава Закона за закрила на детето и Хартата за правата на детето;
-съхранява и издига авторита на училището, да работи за издигане и утвърждаване на училищните традиции и за постигане на по-добри учебно-възпитателни резултати;
-да изпълнява задълженията си, произтичащи от норма-тивните документи;
-представя документ за извинение на отсъствията си в тридневен срок;
-своевременно се снабдява с учебни помагала, учебници, ученическа книжка и ученическа лична карта;
-спазва училищните правилници, наредби, заповеди и изисквания;
-пази училищното имущество и спазва хигиената на училищната сграда;
-идва на училище в приличен вид – облекло и прическа.
Отсъствията на ученик от учебни занятия по уважителни причини се извиняват с медицинска бележка или чрез уведомително писмо от родителя /настойника/.
За ученик, който в рамките на една учебна година отсъства повече от 50 учебни дни, независимо от причините, директорът на училището след обсъждане на ПС, със заповед определя условията и реда за завършване на учебния срок или годината.
Отсъствието на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие; закъснения до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се считат за 1 час неизвинено отсъствие.
Ученик, който е направил повече от 5 неизвинени отсъствия по един предмет, приключва учебния срок или учебната година чрез полагане на изпити по съответния учебен предмет.
Ученикът се явява на изпит и по всички предмети, по които няма оформени срочни или годишни оценки, на определените за целта поправителни сесии.
За допуснати неизвинени отсъствия, класният ръко-водител задължително уведомява родителя /настойника/ с писмо.
За неизпълнение на задълженията си по този правилник, ученикът се наказва съгласно чл.139 от ППЗНП със следните наказания:
1. забележка;
2. извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни чосове време;
3. предупреждение за преместване в друго училище;
4. преместване в друго училище до края на учебната година;
5. преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение за ученици, навършили 16 години.
Наказанието “забележка” се налага и на ученици, допуснали 5 неизвинени отсъствия.
Наказанието по точка 2 се налага за дапуснати от 5 до 10 неизвинени отцъствия или лошо поведение.
(2) Дейностите в полза на училището по ал. 1, т. 2 не трябва да са такива, които с оглед на естеството или интензивността си не са съобразени с възрастовите особености и здравословното състояние на учениците или унижават тяхното достойнство. Видовете дейности се уреждат с правилника за дейността на училището.
(3) Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на този правилник или на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не му позволява да участва в образователно-възпитателния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му, за което класният ръководител уведомява родителя.
(4) Когато ученикът пречи на учителя и/или на съучениците си по време на учебен час, учителят може да го отстрани до края на учебния час.
(5) При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и в правилника за дейността на училището, освен наказание по ал. 1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението.
(6) Освен налагането на наказание по ал. 1 ученикът може да бъде насочен към консултации и педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, допълнително обучение в извънучебно време, включително в периода на ваканциите, участие в извънкласни и извънучилищни дейности, професионално ориентиране и други дейности с оглед недопускане на нарушения и на отпадане от училище.“
§ 23. Член 140 се изменя така:
„Чл. 140. (1) За едно нарушение не може да бъде наложено повече от едно наказание.
(2) Мерките по чл. 139, ал. 5 и 6 се налагат заедно с наказанията по чл. 139, ал. 1.“
§ 24. Създават се чл. 140а – 140з:
„Чл. 140а. (1) Наказанията и мерките са срочни.
(2) Срокът на наказанието по чл. 139, ал. 1, т. 1 и 4 е до края на учебната година, а по чл. 139, ал. 1, т. 2, 3 и 5 се определя в заповедта за налагането му.
(3) Когато наказанията по чл. 139, ал. 1, т. 4 и 5 са наложени до 30 учебни дни преди края на втория учебен срок, те влизат в сила от началото на следващата учебна година.
(4) Срокът на мярката по чл. 139, ал. 5 се определя в заповедта за налагането й.
Чл. 140б. (1) Видът и срокът на наказанието се определят, като се отчитат видът, тежестта на нарушението и личностните особености на ученика.
(2) Наказанията по чл. 139, ал. 1, т. 4 и 5 се налагат като крайна мярка при тежки или системни нарушения.
(3) Наказанията по чл. 139, ал. 1 може да се налагат и за допуснати неизвинени отсъствия, като условията за налагането им се определят с правилника за дейността на училището. Наказанията по чл. 139, ал. 1, т. 4 и 5 може да се налагат за допуснати повече от 15 неизвинени отсъствия за учебната година.
(4) Мярката по чл. 139, ал. 4 не може да се налага на ученици със специални образователни потребности, когато поведението им е резултат от увреждането или нарушението на здравето.
(5) Срокът на мярката по чл. 139, ал. 5 се определя, като се отчитат видът, тежестта на нарушението/нарушенията и личностните особености на ученика.
(6) Видът и срокът на мерките по чл. 139, ал. 6 се определят, като се отчитат и възможностите на училището.
Чл. 140в. (1) Наказанието по чл. 139, ал. 1, т. 1 се налага със заповед на директора по предложение на класния ръководител, а наказанията по чл. 139, ал. 1, т. 2 – 5 – със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.
(2) Мярката по чл. 139, ал. 3 се налага със заповед на директора, а по чл. 139, ал. 5 и 6 – със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.
Чл. 140г. (1) Класният ръководител писмено уведомява родителя за извършеното от ученика нарушение и за правата на родителя в процедурата по налагане на наказание.
(2) За всяко производство за налагане на наказание по чл. 139, ал. 1 и на мярката по чл. 139, ал. 5 се определя докладчик. Докладчик е учител, който преподава на ученика.
(3) Преди налагане на наказанията по чл. 139, ал. 1 и на мярката по чл. 139, ал. 5 директорът – за наказанието по чл. 139, ал. 1, т. 1, съответно педагогическият съвет – в останалите случаи, изслушва ученика и проверява фактите и обстоятелствата, свързани с конкретното нарушение.
(4) Родителят има право да присъства на изслушването и да изрази мнение.
(5) При необходимост изслушването се извършва в присъствието на психолог, педагогически съветник или ресурсен учител.
(6) За изясняване на фактите и обстоятелствата на изслушването могат да бъдат поканени и да бъдат изслушани учители, които преподават на ученика, както и ученици.
(7) Преди налагане на наказанията по чл. 139, ал. 1, т. 2 – 5 и на мярката по чл. 139, ал. 5 задължително се уведомява дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на ученика, представител на която може да присъства на изслушването с оглед защита на правата и на интересите на ученика. По желание на ученика и на неговите родители дирекция „Социално подпомагане“ може да го консултира преди налагане и на останалите наказания и мерки.
(8) Преди налагане на наказанията и мерките, с изключение на мярката по чл. 139, ал. 3, се взема мнението на класния ръководител на ученика.
Чл. 140д. (1) В заповедта за налагане на наказанията и мерките се посочват видът на наказанието и/или мярката, срокът и мотивите за налагането им.
(2) Заповедта може да се обжалва пред началника на регионалния инспекторат по образованието – за общинските училища, съответно пред министъра на образованието и науката – за държавните училища.
Чл. 140е. (1) Класният ръководител уведомява родителя за наложените на ученика наказания и мерки.
(2) Наложените наказания и мерки се отразяват в ученическата книжка, в личния картон и в характеристиката на ученика.
(3) Наложеното наказание по чл. 139, ал. 1, т. 1 се обявява от класния ръководител пред класа.
Чл. 140ж. (1) При налагане на мярката по чл. 139, ал. 3 за времето на отстраняване на ученика се отбелязват неизвинени отсъствия.
(2) При налагане на мярката по чл. 139, ал. 4 за часа, за който ученикът е отстранен, учителят отбелязва неизвинено отсъствие. Ученикът няма право да напуска територията на училището по времето на отстраняването си. Училището създава условия за възпитателна работа с учениците при изпълнението на мярката.
(3) Ученик, на когото е наложено наказание по чл. 139, ал. 1, т. 4, продължава обучението си в друго училище при условия и по ред, определени със заповед на началника на регионалния инспекторат по образованието.
(4) Ученик, на когото е наложена мярката по чл. 139, ал. 5, за срока на мярката се лишава от правото да получава стипендия за отличен успех, както и от правото да участва в представителни прояви от името на училището.
(5) При равни други условия при приемане на ученици с предимство се ползват учениците, на които не е наложена мярката по чл. 139, ал. 5.
Чл. 140з. (1) Наказанията и мерките се заличават с изтичане на срока, за който са наложени, или предсрочно по реда, по който са наложени.
(2) По желание на ученика след заличаване на наказанието по чл. 139, ал. 1, т. 4 той може да продължи обучението си в училището, в което е преместен.
(3) Заличаването се отбелязва в ученическата книжка и в личния картон на ученика.“
Освобождаването на учениците от часовете по физическо възпитание и спорт се извършва, както следва:
-за една учебна година или учебен срок – в началото на учебната година родителят /настойникът/ подава молба до директора на училището и представя на медицинския специалист на училището съответния медицински документ;
-временно освобождаване от учебни занятия се извършва срещу заверена от училищния лекар медицинска бележка;
-медицинските бележки се съхраняват от класния ръководител до края на текущата учебна година;
-освободените ученици са задължени да присъстват в учебните часове, без да участват в занятията.
Учениците носят материално отговорност за повреждане на училищното имущество и за нанесени щети и възстановяват повредата в срок от 10 дни, от установяване на щетата. Невърнати книги, взети от училищната библиотека, се заплащат в двоен размер.
РОДИТЕЛИ
Право и задължение на родителите е да подпомагат училището, при обучението и възпитанието на техните деца.
Родители или настойници, които не осигуряват присъствието на децата си в училище за времето, през което те подлежат на задължително обучение, се наказват с глоба, съгласно ЗНП.
Родителите имат право:
-да изискват условия за пълноценното протичане на УВП в училището;
-на пълна информация за обучението и възпитанието на техните деца;
-на педагогическо съдействие и консултации от учителите;
-да създават свои органи – родителски активи /съвети/, училищно настоятелство;
-да подпомагат дейността на училището;
-да избират и да бъдат избирани в своите органи;
-на избор на извънкласни и извънучилищни форми на обучение на своите деца.
Родителите са длъжни:
-да изпращат децата си на училище до навършване на 16-годишна възраст;
-да оказват помощ и съдействие при обучението на децата си и да създават необходимите за това условия;
-да създават добри навици за учебен труд у своите деца;
-редовно да контролират и проверяват ученическата книжка на детето си и да удостоверяват това с подписа си;
-да посещават родителските срещи, да поддържат връзка с класния ръководител и учителите, за да се осведомяват за състоянието на детето си;
-да уведомяват писмено класния ръководител при отсъствие на детето по семейни причини;
-да подпомагат и контролират детето си при написването на домашните работи – за учениците от І до ІV клас;
-да възпитават децата си, да отделят повече време за четене, отколкото за гледане на телевизия;
-да подбират, обсъждат и контролират телевизионните предавания, които гледа детето им;
-да контролират времето, което детето отделя за занимания и работа с компютър;
-да помагат на децата си за добра организация, съставяне и спазване на дневния режим;
-да дават добър пример на децата си, да ги възпитават в уважение към училището, учителите и училищната институция;
-да оказват помощ и контрол на децата си;
-да посещават училищните мероприятия, да съдействат за тяхното провеждане и да осъществяват контакт с други родители и съученици на детето си;
-да окуражават и хвалят детето си, а когато е необходимо, да го критикуват;
-да изпращат детето си на училище в добър и прегледен външен вид;
(3) Родителите имат следните задължения:
1. да осигуряват посещаемостта на ученика в училище;
2. да се запознаят срещу подпис с училищния учебен план и с правилника за дейността на училището, детската градина и обслужващото звено при записване на детето или ученика;
3. да не допускат явяването на ученика в училище с облекло или във вид, които не съответстват на правилника на училището, положението му на ученик и на добрите нрави;
4. редовно да се осведомяват за успеха и развитието на детето или ученика в образователно-възпитателния процес, за спазването на училищната дисциплина, за уменията му за общуване с децата или учениците и учителите и интегрирането му в училищната среда;
5. да се явяват в детската градина, училището и обслужващото звено, когато важни причини налагат това и бъдат поканени от класния ръководител или директора.“