От 23.09.2024г. до 28.09.2024г. представители на СУ 47 „Христо Г. Данов“ от гр. София посетиха Валенсия, Испания като част от проект по Eразъм+ , No 2024-1-BG01-KA122-SCH-000238078 с ръководители директора на училището – г-н Вилхелм Новачков и зам. директора по учебната част – г-жа Лилия Торньова. Обучението продължи пет дни от 09.00 до 15.00 часа на тема „ Обучение в служба: Проекти на околната среда за Вашата класна стая …. и още“, „Бъдещето е зелено – и за хората, и за планетата!“.
Участниците успяха да се срещнат и да обменят добри практики и интересни идеи с колеги от Нидерландия и Словения. Обучителят на курса – г-н Якопо Фалциани сподели оригинални идеи и даде примери как могат да се организират различни инициативи за повишаване осведомеността на учениците по екологични проблеми. Това може да включва участие в екосъбития, посаждане на дръвчета, чистене на обществени пространства, провеждане на обучителни сесии, рециклиране на отпадъци или създаване на екологични градини. Тези практически умения могат да помогнат на учениците да намерят решения за екологични проблеми и да приложат знанията си в реалния свят.
Колегите от Нидерландия и Словения споделиха техни осъществени идеи за популяризиране на добри екологични практики и начин на живот, например чрез споделяне информация за екологично осъзнато поведение сред своите приятели, семейство и училищна общност. Това може да включва презентации, писане на статии, създаване на онлайн кампании за поощряване на устойчиви практики като разделно събиране на отпадъци, намаляване на енергийната консумация или използване на обществения транспорт. Ученето на екология като цяло помага на децата да разберат взаимодействието и зависимостта на живите организми помежду си и с техния околен свят. Тези познания са важни за усвояването на знания за природните процеси и екосистеми.
Като част от темата за екологията бе отделено време на посещение на ботаническата градина във Валенсия, основана през 1567г. и притежаваща колекция от над 3000 вида дървета, храсти и цветя от цял свят.
Участниците посетиха и Биопарка – най-големия в Европа, наричан прототип на бъдещето, в който е пресъздадено естественото местообитание на животните. На площ от 100 хиляди кв. метра животните живеят свободно, отделени от човешкия контакт в създадени естествени екосистеми.
Интерес предизвика и Океанографския парк, най-големият аквариум в Европа, с морски създания от най-важните морски екосистеми в света. Комплексът се обитава от скатове, акули, морски лъвове, делфини и единственото на континента семейство китове от вида белуга.
Лекциите и посещението във Валенсия обогатиха участниците, дадоха им нови идеи как могат на практика да насърчат отговорността на учениците към околната среда и да станат по-активни граждани. Развитието на екологията в училище може да доведе до по-осведомени, отговорни и мотивирани ученици, които са готови да допринесат за опазването на околната среда и да следват кариера в областта на екологията или природните науки. Освен това изучаването на екология в училище помага на децата да развият аналитично мислене, наблюдателност, умения за експерименти и приложение на знанията за решаване на реални проблеми.